Naturalne kamienie to materiały eleganckie, odporne, a tym samym cieszące się dużą popularnością. Lubimy je za uniwersalność i trwałość. Jednym ze szczególnie cenionych surowców tego typu jest granit. Wykorzystujemy go we wnętrzach na posadzki, blaty kuchenne i łazienkowe, ale z powodzeniem sprawdza się na zewnątrz jako element wykończeniowy na schodach, elewacjach, w architekturze miejskiej i ogrodowej, czy wreszcie na nagrobkach.

Granit jest wyjątkowo odporny na ścieranie i twardy. Nie ulega zbyt łatwo zabrudzeniom. Na ogół pielęgnacja tego kamienia nie nastręcza większych trudności, nie jest też nazbyt skomplikowana. Niestety materiał nawet po bardzo dokładnym i starannym wypolerowaniu charakteryzuje się porowatością, więc mimo dużej odporności czasami zdarza się, że zauważamy na nim nieestetyczne zabrudzenia. Tłuste plamy na granicie pojawiają się zarówno na blatach i podłogach, jak i kominkach czy nagrobkach. Dlatego, by zachować naturalne piękno kamienia i przedłużyć żywotność, musimy odpowiednio go konserwować.

Kamienne nawierzchnie we wnętrzach czyścimy z reguły częściej. Te wystawione na działanie czynników atmosferycznych, czyli znajdujące się na świeżym powietrzu powinno się pielęgnować przynajmniej raz w miesiącu.

Zabiegi warto rozpocząć od zamiatania. Usunięcie kurzu, pyłu i innych drobinek ułatwi nam wykonywanie następnych czynności. W kolejnym kroku należy przemyć czyszczoną powierzchnię. Można do tego celu wykorzystać mopa, jeśli przestrzeń jest duża. Przy mniejszym obszarze – wystarczy użyć bawełnianej, akrylowej ściereczki lub gąbki. Do mycia najlepiej użyć ciepłej wody z odrobiną specjalnego środka do czyszczenia kamienia. Pamiętajmy o założeniu gumowych rękawic, które ochronią nasze dłonie przed działaniem chemicznych substancji.

Jeśli podczas tych podstawowych czynności pielęgnacyjnych, zauważymy tłuste plamy na granicie (niezależnie, czy będą one pochodziły z tłuszczu, oleju, wosku, lakieru, farby, bitumu czy smoły), musimy użyć specjalistycznego preparatu. Taki środek szybko usunie zabrudzenie, a jednocześnie nie uszkodzi kamienia. Po zastosowaniu substancji nawierzchnia będzie wyglądała jak nowa.