Święto Zmarłych to okazja do tego, aby przypomnieć sobie o osobach, które odeszły. Na co dzień jesteśmy zajęci ogromem obowiązków, przez co możemy zaniedbać nagrobki naszych bliskich. Przywrócenie ich do porządku może zająć kilka dni, dlatego warto pomyśleć o tym zawczasu.

Poniżej przedstawimy kilka kroków, które pomogą nam ogarnąć cały ten bałagan:

1. Krok pierwszy to wizyta na cmentarzu i oszacowanie jakie kroki musimy wykonać, aby nagrobek wyglądał dobrze w dniu Święta Zmarłych. Sprawdzamy, czy są plamy po wosku ze starych zniczy, czy nagrobek jest zaimpregnowany, czy posiada zielony nalot roślinny lub inne plamy niewiadomego pochodzenia trudne do wybawienia, czy litery piaskowane dalej są widoczne itp.

2. Krok drugi to uprzątnięcie starych zniczy, wyrzucenie starych kwiatów i innych rzeczy, które są w złym stanie.

3. Krok trzeci to wyczyszczenie płyty nagrobnej. Jeśli nie ma żadnych widocznych zabrudzeń to idealnie do tego typu porządków sprawdzi się LITHOFIN DO MYCIA . Jest to łagodny środek, którym można umyć nie tylko nagrobek, ale także podłogę kamienną w domu.

Jeśli są widoczne plamy, które ciężko domyć należy zastosować mocniejszy środek, na przykład LITHOFIN DO GRUNTOWNEGO CZYSZCZENIA . W przypadku, kiedy wiemy, jakiego pochodzenia są plamy jesteśmy w stanie znależć środek przeznaczony do konkretnego problemu.

Kiedy zauważymy zaschnięty wosk na płycie nagrobnej możemy usunąć go za pomocą pasty OIL EX.

4. Krok czwarty to impregnacja. To bardzo ważny krok w pielęgnacji kamienia. Jeśli kamień jest stosunkowo nowy lub w dobrym stanie wystarczy impregnat niezmieniający koloru kamienia, a zabezpieczający przed plamami HYDREX Tenax.
Do powierzchni bardziej zmatowionych, starszych lepiej wybrać impregnat pogłębiający kolor i nadający efekt mokrego kamieniaEASY WET Tenax.

UWAGA ! Kamień impregnujemy raz na rok/dwa. Nie częściej i nie rzadziej.

5. W momencie, kiedy zdamy sobie sprawę, że nasze litery są wyblakłe polecamy farby akrylowe . Na naszej stronie znajdziecie różne kolory i pojemności

https://akulczycki.pl/kategoria-produktow/liternictwo/farby/

Instrukcja jak samodzielnie odnowić litery są w notce na blogu 

6. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się nad kompozycją nagrobka. Czy wazon, który posiadamy nie pękł , nie obił się i czy nie przydałaby się nowa podstawka pod znicze.

Ozdoby granitowe

Ozdoby z tworzywa