Konglomerat kwarcowy jest w ostatnim czasie jednym z najczęściej wybieranych materiałów wykorzystywanych w wykończeniach wnętrz, blatów kuchennych, łazienkowych. Jest twardy jak kamień, ponieważ w 95% składa się z różnych kamieni takich jak kwarc czy granit. Resztę 5% stanowi mieszanka żywicy poliestrowej i barwników, która chroni przed wnikaniem wody, brudu oraz przed ingerencją czynników zewnętrznych. Ponadto, powierzchnie konglomeratów kwarcowych są antyseptyczne, dzięki temu nie namnażają się na powierzchni bakterie, więc jest bardziej higieniczna.

Pielęgnacja i ochrona jest prosta i przyjemna. Dzięki temu, że powierzchnia jest gładka, nie ma porów, jest wodoodporna, sprzątanie nie przysparza problemów. Wystarczy przetrzeć blat wodą bądź dodać odrobinę neutralnego, tradycyjnego środka, aby przywrócić połysk. (POLECAMY do pielęgnacji codziennej – Bellinzoni System Care https://akulczycki.pl/produkt/impregnat-do-kwarcow-tenax-quartz-toner-1l/ )

Jedyną wytyczną w pielęgnacji jest to, że trzeba utrzymywać powierzchnie stale czystą. Nie powinno dopuścić się do zaschnięcia plam.

Konieczne jest również zaimpregnowanie powierzchni odpowiednim impregnatem do kwarców, aby zapobiec wchłanianiu się plam i aby ułatwić czyszczenie powierzchni. (świetnym impregnatem jest Tenax Quartz – https://akulczycki.dev10.pro/product/impregnat-do-kwarcow-tenax-quartz-toner-1l )

Trzeba również pamiętać, aby zrezygnować z silnie działających środków opartych na alkaliach, z granulkami, mające w składzie substancje żrące oraz pochodne fluorowodorów, gdyż mogą nieodwracalnie zniszczyć powierzchnie!