Wybór odpowiedniego nagrobka nastręcza bliskim zmarłego sporo trudności. Jest to o tyle skomplikowana sprawa, że zazwyczaj wiąże się z bardzo silnymi emocjami. Co więcej, płytę wybieramy zazwyczaj na lata i  właśnie ten element staje się widocznym znakiem przypominającym nam o pochowanej osobie, gdy odwiedzamy nekropolię. Właśnie dlatego wizytę w zakładzie kamieniarskim czy w sklepie oferującym litery na nagrobki i inne akcesoria warto poprzedzić odpowiednimi przygotowaniami.

Dysponenci grobowca powinni posiadać właściwe dokumenty, które pozwolą im zlecić ewentualne prace kamieniarskie. Bez specjalnych upoważnień i wypełnionych druków administratorzy szczególnie na większych cmentarzach w miastach mogą wstrzymać podjęte działania, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty.

Przy wyborze grobu istotny jest nie tylko kształt płyty, kolor i rodzaj materiału, z którego zostanie on wykonany, ale też tablica z napisami, wielkość inskrypcji oraz to, jakie litery na nagrobki przypadną nam do gustu, gdy odwiedzimy sklep i zakład kamieniarski.

A litery mogą być bardzo różne. Kute są bodaj najstarszym sposobem na to, by informacje przekazać potomnym. Piaskowane to nieco tańsza wersja napisów kutych. Wykonuje się je maszynowo. Od głębokości piaskowania zależy ich trwałość. Te wykonywane ze stali nierdzewnej lub mosiądzu mocuje się do tablicy z wykorzystaniem bolców i profesjonalnego kleju. Takie litery na nagrobki dostaniemy w sklepie, a napisy kute lub piaskowane zamówimy w zakładzie kamieniarskim.