Impregnacja kamienia – w jaki sposób wykonać ją poprawnie i czy rzeczywiście jest taka ważna?

Ze względu na wiele zalet kamienia naturalnego, często wykorzystywany jest do wykończenia wnętrz i tarasów w ogrodzie. Jednak mimo jego trwałości i odporności może z czasem stracić swój piękny wygląd. Jeśli będzie się o niego dbać już od samego początku, to posłuży na wiele, wiele lat.

Kamienie naturalne różnią się od siebie. Jedne wymagają większej pielęgnacji, drugim zaś wystarczy impregnacja raz na kilka lat. Zależy to między innymi od porowatości materiału. Najmniej porowatym kamieniem jest granit, który jest z reguły odporny na brud, ale i on z czasem może zmienić swój wygląd.

Impregnacja kamienia sprawia, że naniesiona niewielka ilość środka wnika w materiał, przez co chroni przed wsiąkaniem wody oraz brudu. Taki zabieg może wykonać każdy. Jest to bardzo proste.
Wystarczy równomiernie nałożyć odpowiednio dobrany preparat, przy pomocy pędzla/wałka/suchej szmatki, na czyste i suche podłoże. Po wchłonięciu preparatu (około 30 min – w zależności od producenta) przetrzeć suchą szmatką. Jeśli nałożymy zbyt dużo preparatu, należy jak najszybciej rozetrzeć nadmiar produktu. W przypadku kamieni bardzo chłonnych czynność trzeba powtórzyć. Produkty do impregnacji nie należy nakładać poniżej 10 stopni Celsiusza ani też powyżej 25 stopni Celsiusza. Po zastosowaniu impregnatu należy odczekać przynajmniej dobę.

Poniżej link do impregnatów:

https://akulczycki.dev10.pro/product-category/chemia/impregnaty/