Kamień – materiał naturalny, elegancki, trwały. Okazuje się dość wszechstronny, jeśli chodzi o zastosowanie, więc cieszy się niesłabnącą popularnością. Cenimy go, bo jest odporny i uniwersalny. Pięknie prezentuje się we wnętrzach, dodając im wyjątkowego charakteru.

Z kamienia układamy posadzki, w kuchniach i łazienkach – robimy blaty, w salonach – obudowy kominków. Najbardziej odporne gatunki z powodzeniem stosujemy na zewnątrz, w przestrzeni ogrodu, ale i miasta. Z kamienia powstają elewacje, schody, postumenty, ławki oraz płyty nagrobne. Mniej trwałe odmiany trzeba odpowiednio zabezpieczać i impregnować, a w razie zabrudzenia stosować specjalne środki do odplamiania kamienia.

Choć pielęgnacja kamienia nie wydaje się nazbyt trudna, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Wiele gatunków nawet po dokładnym polerowaniu odznacza się znaczną porowatością, więc drobne osady i nieczystości mogą gromadzić się w maleńkich zagłębieniach i dawać nieestetyczny efekt. Stąd też, niezależnie od przeznaczenia, kamień trzeba co jakiś czas czyścić i konserwować, by zachował swoje właściwości, żywotność i niezmiennie cieszył nas swoim eleganckim wyglądem.

Środki do odplamiania kamienia przydają się zarówno we wnętrzach, jak i w przypadku elementów znajdujących się w otwartej przestrzeni. Wiadomo, że blaty czy posadzki myjemy częściej, pomniki, ławki, płyty nagrobne – z reguły rzadziej. Jednak, by nie dopuścić do trwałych, odpornych na czyszczenie zabrudzeń warto czynności pielęgnacyjne przeprowadzić przynajmniej raz w miesiącu.

Na początku powierzchnię zamiatamy lub wycieramy z kurzu. Wstępne przygotowanie pozwoli nam na szybsze i łatwiejsze wykonywanie kolejnych czynności. Następnie myjemy blat lub podłogę – ścierką, gąbką albo miękkim mopem. Gdy czyszczona przestrzeń wyschnie, możemy zabrać się za specjalistyczne czyszczenie z użyciem środków do odplamiania kamienia. Jeśli to potrzebne, na dłonie załóżmy ochronne, gumowe rękawice. Niezależnie od rodzaju wybranego preparatu stosując go, postępujmy zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta.