Zastanawianie się nad wyborem kwiatów czy zniczy na grób dosyć często zajmuje nam wiele czasu. Jednak naszą uwagę powinniśmy skupić nie tylko na takich elementach, ale także na bardziej trwałych, jakimi są wazony. Znajdują się one cały czas na pomniku, umieszczamy w nich kwiaty, które po jakimś czasie zastępujemy nowymi.

Wazony granitowe stawiane na pomniku sprawiają, że zyskuje on ładny wygląd. Razem z krzyżem, lampionami i literami stanowią świetny element wyróżniający pomnik. Dzięki temu nagrobek zyskuje na wyglądzie i jest go łatwiej zlokalizować. Wazony można zakupić w różnych wzorach i kolorach. Sklep Kulczycki proponuje następujące kolory wazonów wykonanych z granitu: szwed, brąz królewski, impala, orion, blue in the night, olive green i strzegom. Ich najważniejszą cechą jest odporność na działanie różnych warunków atmosferycznych – czy to mrozu, upału czy wiatru.

Wazony granitowe na pomniku mogą występować w różnych kształtach, gdyż możemy znaleźć wazony cylindryczne, kwadratowe, stożkowe i w kształcie urny. Co ważne, zanim zachwyceni wyglądem zdecydujemy się na zakup, zwróćmy uwagę na faktyczną pojemność wazonów.

Wazony granitowe stawiane na pomniku odznaczają się dużą trwałością, zazwyczaj wbudowuje się je w płytę lub przymocowuje w późniejszym czasie. Przed zakupem warto oglądnąć dokładnie wazon. Jeżeli posiada jakiekolwiek wyżłobienia i pęknięcia, nagromadzona w nich woda może w czasie mrozu spowodować pęknięcia. Wazon może być wykonany także z metalu, jednak w tym przypadku po niedługim czasie widoczne mogą być na nim ślady zużycia. Ceny wazonów wykonanych z metalu są jednak niższe.

Kiedy już zdecydujemy się na zakup wazonu granitowego na pomnik w odpowiednim kształcie, kolorze i wzorze, pamiętajmy o odpowiednim umiejscowieniu tej ozdoby. Wazony powinny być umieszczone w dobrym miejscu – niewskazane jest stawianie ich przed płytą z imieniem, nazwiskiem i datą życia zmarłego, lecz nad nią lub obok. Dzięki temu nie zostanie zasłonięta najważniejsza część pomnika.