Kamień naturalny na elewacji jest bardzo efektownym i trwałym surowcem. Jeśli dba się o niego regularnie, to posłuży nam na wiele lat. Niestety z racji na różne warunki atmosferyczne, smog, spaliny samochodowe, które unoszą się w powietrzu oraz wilgoć powstają wykwity trudne do usunięcia. Najczęstszym problemem jest zielony, roślinny nalot. Mech wchodzi w każdy zakamarek, bardzo szybko rośnie i ma dobrą przyczepność.
Jedną z metod bez użycia detergentów jest mycie pod ciśnieniem. Należy pamiętać, aby umyć całą elewację, nawet tam, gdzie nie ma plam. Jeśli po takim umyciu plamy pozostaną, należy sięgnąć po specjalistyczną chemię do kamienia. Należy dobrać ją pod kątem rodzaju kamienia (piaskowiec, granit, gnejs, marmur itp.). Każdy kamień ma inną porowatość i nie każda chemia sprawdzi się na przykład do delikatnego marmuru. W wyborze chemii trzeba kierować się również pochodzeniem plamy (po oleju, po farbie, roślinny nalot itp.)
LITHOFIN DO CZYSZCZENIA NA ZEWNĄTRZ — usuwa pleśń ze ścieżek, chodników, elewacji, Rozjaśnia kamień, który z biegiem czasu ściemniał przez plamy powstałe na skutek wpływu środowiska. Nadaje się również do kamieni sztucznych.
LITHOFIN ALLEX – do zastosowania jako utrwalacz pośrodku LITHOFIN DO CZYSZCZENIA NA ZEWNĄTRZ. Nadaje się do zielonych nalotów na kamieniu oraz pozostałości z roślin, drzew. Nie zawiera kwasów ani chloru dzięki temu jest bezpieczny dla kamienia.
LITHOFIN DO GRUNTOWNEGO CZYSZCZENIA – idealny do marmuru, trawertynu piaskowca oraz innych porowatych kamieni. Rozpuszcza zielony i ciemny nalot roślinny. Rozjaśnia kamień w miejscach zabrudzenia do pierwotnego wyglądu.
LITOFIN SPRAY DO CZYSZCZENIA KAMIENIA – poręczny środek do usuwania zielonego nalotu. Poleca się szczególnie do małych powierzchni.
Kolejnym krokiem właściwej pielęgnacji jest zaimpregnowanie wyczyszczonego kamienia, gdyż chroni to przed zabrudzeniem oraz nasiąkaniem wody. Warto pamiętać, że istnieją także ekipy wyspecjalizowanych ludzi, którzy takie czyszczenie oraz impregnacje mogą zrobić za nas.