Blog poświęcony kamieniarstwu

Lampiony z kamienia

Lampiony z kamienia

Odwiedzanie grobów, przynoszenie kwiatów czy zapalanie zniczy to symbol naszej pamięci o zmarłych. Szczególną rolę odgrywa ogień, który ma zadanie ogrzać dusze naszych bliskich i wskazać im wlaściwą drogę. Warto zadbać o wygląd estetyczny ale także bezpieczeństwo, które gwaranują nam lampiony chroniące ten ogień z kamienia naturalnego.
czytaj dalej
ŚRODEK DO USUWANIA IMPREGNATU AKEMI

ŚRODEK DO USUWANIA IMPREGNATU AKEMI

Czy jest metoda na usunięcie impregnatu z kamienia, który jednak nie dał nam spodziewanego efektu? Jest wiele takich metod, ale lepiej zastosować się do najprostszej. Nie musimy skuwać kamienia, szlifować i polerować od nowa. Zrobimy to szybko za pomocą specjalnego preparatu AKEMI
czytaj dalej

KILKA SŁÓW O KONGLOMERACIE KWARCOWYM

Czym właściwie jest konglomerat kwarcowy? Każdy o nim słyszał, nie każdy wie, czym dokładnie jest. Jest twardy jak kamień, ale czy tak samo wytrzymały? Czy jest dobrym materiałem na blaty kuchenne? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
czytaj dalej

Plamy na kamieniu

Kamień z biegiem czasu może tracić swój pierwotny urok. Pojawiają się zarysowania, plamy, przebarwienia i zmatowienia. Niektóre z nich można samodzielnie łatwo usunąć. Dzisiaj przedstawimy kilka wskazówek jak sprawić, aby kamień na długo zachował swój blask. Podpowiemy także jak usunąć plamy różnego pochodzenia.
czytaj dalej

POGŁĘBIACZ KOLORU - Do czego służy?

Wybierając kamień naturalny musimy zabezpieczyć go impregnatem przed wnikaniem wody oraz brudu. Spośród dostępnych na rynku marek możemy wyróżnić różne rodzaje impregnatów w zalezności od efektu jaki chcemy uzyskać. Jeśli kamień jest zbyt jasny, bądź pod wpływem eksploatacji stracił swój intensywny kolor możemy wybrać impregnat, który go uwydatni. Impregnaty, tzw. pogłębiacze koloru są idealną alternatywą w takich sytuacjach.
czytaj dalej

Impregnacja kamienia - czy jest ważna i w jaki sposób ją wykonać.

Impregnacja kamienia – w jaki sposób wykonać ją poprawnie i czy rzeczywiście jest taka ważna?Ze względu na wiele zalet kamienia naturalnego, często wykorzystywany jest do wykończenia wnętrz i tarasów w ogrodzie. Jednak mimo jego trwałości i odporności może z czasem stracić swój piękny wygląd. Jeśli będzie się o niego dbać już od samego początku, to posłuży na wiele, wiele lat.Kamienie naturalne różnią się od siebie. Jedne wymagają większej pielęgnacji, drugim zaś wystarczy impregnacja raz na kilka lat. Zależy to między innymi od porowatości materiału. Najmniej porowatym kamieniem jest granit, który jest z reguły odporny na brud, ale i on z czasem może zmienić swój wygląd.
czytaj dalej

Dlaczego warto kupić na pomnik ozdoby ze stali nierdzewnej?

Ponieważ stal nierdzewna jest jednym z najtrwalszych materiałów. Dzięki zawartości chromu (przynajmniej 11%), jest odporna na niszczenie i korozję — stąd jej szerokie zastosowanie między innymi w budownictwie, przemyśle, architekturze, elektronice, a także dekoracji wnętrz. Posiada także zdolność odbudowy w przypadku niemechanicznego i mechanicznego uszkodzenia, wystarczy bowiem, że zostanie wystawiona na choćby niewielkie działanie tlenu, a będzie mogla 'zaleczyć rany'.
czytaj dalej

Blat kuchenny - jaki wybrać?

Mówi się, że "kuchnia jest sercem domu". To tam spędza się dużo czasu przygotowując posiłki dla całej rodziny, spotykając się z przyjaciółmi. To miejsce któro kojarzy nam się z rodzinnym ciepłem, zapachami z dzieciństwa. Dlatego dokładamy wszelkich starań aby była estetyczna i fukcjonalna oraz żeby posłużyła nam na wiele lat. Przy urządzaniu kuchni ważnym elementem jest dobór blatu. Musi on mieć odpowiedni kolor, oraz wyglądem pasować do szafek. Musi być też z trwałego materiału, gdyż narażony jest na uszkodzenia od noża, tłuczka do mięsa czy gorącego garnka. Materiałów z których może być wykonany blat jest wiele, zaczynając od drewna klejonego, kamienia, laminatu, kończąc na kopozytowym, szklanym, a nawet z płytek ceramicznych, jednak nie każdy materiał spełni nasze oczekiwania w kwestii trwałości.
czytaj dalej

Jak odnowić piaskowane litery na nagrobku.

Stawiając nagrobki dla naszych bliskich, dokładamy wszelkich starań, aby w godny i piękny sposób upamiętnić ich życie. Mimo regularnego dbania i pielęgnacji, warunki atmosferyczne i czas mogą wpłynąć niekorzystnie na pomnik. Na ogół ozdoby nagrobne wykonane są z materiałów trwałych takich jak mosiądz czy stal nierdzewna, ale są też zwolennicy piaskowanych ozdób i napisów. Częstym problemem jest blaknięcie i częsciowe zmywanie się lakieru czy farby. Nie każdy wie jak samodzielnie poradzić sobie z tym problemem, dlatego zwraca się o pomoc do zakładu kamieniarskiego/liternika. To jest najlepsze rozwiązanie, gdyż nie ma to jak profesjonalista :-) . Jednak to nie jest tak bardzo trudne i przy odrobinie wysiłku możesz odnowić piaskowany napis samodzielnie! Oto kilka przydatnych wskazówek jak to zrobić:
czytaj dalej

Jak usunąć osad z mydła i wody?

Każdy, kto posiada w łazience bądź kuchni kamień naturalny, zmaga się z problemem, jakim stanowi osad z mydła i wody. Nie jest łatwo usunąć szczególnie ten, który zalega już dłuższy czas. Jest to spore wyzwanie. Nawet jeśli uda nam się go pokonać naturalnymi środkami lub chemią kupioną w supermarkecie, to kamień nie zupełnie wygląda tak dobrze jak na początku. Może stracić połysk i stać się matowy albo, wydawać by się mogło, wyblaknąć. Możemy przymknąć na to oko, ale to nie rozwiązuje problemu, gdyż kamień znowu będzie wchłaniał wodę i brud.
czytaj dalej